فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

پتاسیم یدید

نام های مترادف :

پتاسیم یداید

یدور پتاسیم

بسته بندی های کالا :

5و10و50و100و250و500گرم

1 و 2.5 و 5 و25کیلوگرم

کدهای محصول :

کد مرک (MERCK) :

105044-105040-105043

کد سیگما آلدریچ(sigmaaldrich):

221945-207969-746428-60399-

30315- 793582-PHR1360-  204102-P8166-

برندهای کالا :

MERCK - SIGMA - ALDRICH - SUPELCO -هند و چین
یدور پتاسیم :
99%

ضمانت اصالت کالا

در خصوص تمامی کالاهای ارائه شده توسط کالا علم

ارسال سریع کالا به سراسر کشور

بسته بندی ایمن توسط گروه توزیع کالا علم

حفظ زنجیره سرمایی در فرایند ارسال

استفاده از تجهیزات خنک کننده در صورت لزوم

7 روز ضمانت بازگشت کالا

طبق پروتکل تعریف شده

معرفی پتاسیم یداید :

پتاسیم یدید یک نمک بلوری سفید و نمکی شبیه به نمک سفره با فرمول شیمیایی (KI) است.به طور معمول به نمک سفره اضافه می شود تا “ید دار” شود. یدور پتاسیم ، اگر به موقع و در دوز مناسب مصرف شود،جذب ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید را مسدود می کند و بنابراین می تواند خطر ابتلا به سرطان های تیروئید و سایر بیماری هایی را که ممکن است در اثر تماس با ید رادیواکتیو ایجاد شوند،کاهش دهد. یدید پتاسیم همچنین در عکاسی و اشعه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.این ماده کاربرد گسترده ای به عنوان منبع یدید پیدا می کند زیرا نسبت به یدید سدیم رطوبت کمتری دارد و کار با آن را آسان تر می کند.به دلیل اکسیداسیون ید به ید ، KI می تواند با گرم شدن هوا یا ایستادن طولانی مدت در هوای مرطوب زرد شود.

فروش پتاسیم یدید مرک :

جهت خرید پتاسیم یداید مرک ، سیگما ، الدریچ ، ساپلکو با خلوص بالا و نیز دریافت قیمت یدور پتاسیم میتوانید از طریق سیستم های تماس با ما اقدام نمایید ، همچنین فروش پتاسیم یدید تولید شرکت های هندی و چینی و کره ای با خلوص بالا در حجم های متنوع توسط این گروه تجاری صورت میپذیرد. ارسال محصول پتاسیم یداید جهت تمام نقاط کشور توسط این گروه بازرگانی صورت گرفته و از طرق مختلف قابل ارسال میباشد.

شرح :

پتاسیم یدید یک ترکیب شیمیایی معدنی است که با فرمول شیمیایی KI نشان داده می شود.یدید پتاسیم یک نمک متال هالید است که دارای پیوند یونی بین کاتیون پتاسیم(K+)  و آنیون یدید (I–) می باشد. در آب ، الکل و استون بسیار محلول است،  بی رنگ تا سفید است،به شکل بلورهای مکعبی یا گرانول های پودری ظاهر می شود و طعم آن بسیار تلخ و شور است. این ترکیب با ید و مخلوط هیدروکسید پتاسیم تهیه می شود.

KI یکی از مؤثرترین و بی خطرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است و در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

پتاسیم یداید یک داروی ضد تیروئید خوراکی است که در جلوگیری از جذب ید رادیواکتیو به غده تیروئید در مواقع اضطراری برای تشعشعات هسته ای استفاده می شود. غده تیروئید قسمتی از بدن است که به ید رادیواکتیو حساس تر است.

KI دارای خاصیت محافظت کننده و خلط آور تیروئید است و می تواند جذب ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید را از طریق غرق شدن تیروئید با ید غیر رادیواکتیو و جلوگیری از مصرف مولکولهای رادیواکتیو ، مسدود کند ، در نتیجه از تیروئید در برابر ابتلا به سرطان محافظت می کند. علاوه بر این ، به عنوان یک عامل خلط آور با افزایش ترشح مایعات تنفسی و در نتیجه کاهش ویسکوزیته مخاط عمل می کند.

یدور پتاسیم ممکن است به عنوان مکمل سایر داروهای ضد تیروئید در درمان پرکاری تیروئید و تیروتوکسیکوز و قبل از عمل برای القاء تیروئید استفاده شود.

در کشورهای در حال توسعه نیز از آن برای درمان اسپوروتریکوز پوست و فیکومیکوز استفاده می شود. به عنوان مکمل در افرادی که مصرف ید کمی در رژیم غذایی دارند استفاده می شود.

عوارض جانبی شایع پتاسیم یدید شامل استفراغ ، اسهال ، درد شکم ، بثورات و تورم غدد بزاقی است. سایر عوارض جانبی شامل واکنش های آلرژیک ، سردرد ، گواتر و افسردگی است.در حالی که استفاده در دوران بارداری ممکن است به نوزاد آسیب برساند،استفاده از آن هنوز در مواقع اضطراری انتشار تشعشعات توصیه می شود. یدید پتاسیم حداقل از سال 1820 از نظر پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است و به عنوان یک داروی عمومی و بدون نسخه در دسترس عموم قرار دارد.

مکانیسم عمل پتاسیم یدید :

غده تیروئید نمی تواند تفاوت بین ید پایدار و رادیواکتیو را تشخیص دهد. هر دو را جذب می کند.یدید پتاسیم از ورود ید رادیواکتیو به تیروئید جلوگیری می کند.وقتی فردی KI مصرف می کند ، ید پایدار موجود در دارو جذب تیروئید می شود. از آنجا که KI دارای مقدار زیادی ید پایدار است ، غده تیروئید “پر” می شود و نمی تواند ید بیشتری (چه پایدار و چه رادیواکتیو) را تا 24 ساعت آینده جذب کند.

در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید ، یدید پتاسیم با مهار ترشح هورمون تیروئید در گردش خون ، علائم را بهبود می بخشد. اثرات یدید پتاسیم بر غده تیروئید شامل کاهش عروق ، سفت شدن بافت غده ، کوچک شدن اندازه تک تک سلولها ، تجمع مجدد کلوئید در فولیکولها و افزایش ید محدود است.هنگامی که دارو قبل از جراحی داده می شود ، این اقدامات ممکن است تیروئیدکتومی را تسهیل کند.

روشهای تولید پتاسیم یداید :

 • محلول آب گرم هیدروکسید پتاسیم با ید تصفیه می شود تا مخلوطی از KI و یدات پتاسیم ایجاد شود. محلول با حرارت متمرکز می شود.سپس مقدار زیادی ذغال پودر اضافه می شود .مخلوط تا خشک شدن تبخیر می شود ، سپس مشتعل می شود. ذغال سنگ ، ید را به یدید کاهش می دهد و بنابراین تمام ید به عنوان یدید پتاسیم به دست می آید.
 • ابتدا با تشکیل یدید فروسوفرریک از طریق واکنش بین سیم آهن و ید در حضور آب تهیه می شود.سپس محلول کربنات پتاسیم خالص اضافه می شود تا محلول کمی قلیایی شود،بعد از آن برای چند لحظه جوشانده و فیلتر می شود. فیلتراسیون غلیظ شده و کنار گذاشته می شود تا متبلور شود.سپس KIاز محلول قلیایی متبلور می شود.

برنامه های کاربردی یدور پتاسیم :

 • به عنوان مکمل غذایی در رژیم غذایی انسان و همچنین در خوراک دام استفاده می شود.
 • از آن در نمک سفره به عنوان متداول ترین افزودنی استفاده می شود.
 • برای جلوگیری از، از دست دادن ید در اثر اکسیداسیون نمک ها استفاده می شود.
 • در درمان پرکاری تیروئید استفاده می شود.
 • به تقویت تعادل هورمونی کمک می کند.
 • این ماده به تصفیه کلریدها ، برومیدها ، فلورایدها و جیوه از سلولها و بافتها کمک می کند.
 • به عنوان یک خلط آور برای شکستن مخاط استفاده می شود تا بیمار بتواند به راحتی نفس بکشد.
 • می تواند به کاهش اندازه غده تیروئید کمک کند و همچنین تعداد تولید هورمون های تیروئید را کاهش می دهد.
 • به عنوان یک ماده شیمیایی در عکاسی فیلم استفاده می شود.
 • در برخی از ضدعفونی کننده ها استفاده می شود.

کاربردهای پزشکی پتاسیم یدید :

مکمل غذایی : یدید پتاسیم به عنوان مکمل غذایی در خوراک دام و همچنین در رژیم غذایی انسان استفاده می شود. برای مورد دوم ، این رایج ترین افزودنی است که برای “ید کردن” نمک سفره استفاده می شود (یک اقدام بهداشت عمومی برای جلوگیری از کمبود ید در جمعیتهایی که غذاهای دریایی کمی دریافت می کنند). اکسیداسیون یدید باعث از بین رفتن تدریجی محتوای ید از نمک های یددار شده که در معرض هوای اضافی هستند، می شود. نمک یدید فلز قلیایی ، با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض اکسیژن و دی اکسید کربن ، به آرامی به کربنات فلز و ید عنصری اکسید می شود،که سپس تبخیر می شود.

یدات پتاسیم (KIO3) برای افزودن ید به برخی نمک ها استفاده می شود تا ید در اثر اکسیداسیون از بین نرود. دکستروز یا تیوسولفات سدیم اغلب به نمک ید دار اضافه می شود تا یدید پتاسیم تثبیت شود و در نتیجه از دست دادن مواد شیمیایی فرار کاهش می یابد.

تشعشعات رادیو اکتیو : در یک حادثه هسته ای ، ید رادیواکتیو ممکن است در یک توده یا “ابر” آزاد شود و متعاقباً خاک ، سطوح ، غذا و آب را آلوده کرده و همچنین بر روی پوست و لباس افراد قرار گیرد. ید رادیواکتیو رسوب شده در معرض خارجی را می توان با شستشو با آب گرم و صابون حذف کرد.

نوع دیگری از قرار گرفتن در معرض خطر بیشتر برای سلامتی انسان زمانی اتفاق می افتد که ید رادیواکتیو ، استنشاق یا بلعیده می شود یا موادی مانند غذای آلوده ، شیر یا آب مصرف می شود. قرار گرفتن در معرض داخلی ، یا تابش ، زمانی اتفاق می افتد که ید رادیواکتیو وارد بدن شده و در غده تیروئید تجمع می یابد.

غده تیروئید در معرض خطر خاصی از تابش ید رادیواکتیو است زیرا تیروئید از ید برای تولید هورمون هایی که متابولیسم بدن را تنظیم می کند ، استفاده می کند. غده تیروئید بین ید غیر رادیواکتیو و رادیواکتیو فرقی نمی گذارد. مصرف ید رادیواکتیو ممکن است خطر سرطان تیروئید را به ویژه در کودکان افزایش دهد. هرچه سن کمتر در معرض قرار گرفتن باشد ، خطر ابتلا به سرطان تیروئید بیشتر است.

در این وضعیت ، یدید پتاسیم برای محافظت یا جلوگیری از تیروئید در برابر تابش استفاده می شود. معمولاً به عنوان انسداد تیروئید شناخته می شود ، مصرف یدید پتاسیم (KI) 1 قبل یا در آغاز قرار گرفتن در معرض ید رادیواکتیو ، جذب ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید را مسدود می کند ، بنابراین قرار گرفتن تیروئید در معرض تابش داخلی را کاهش می دهد.

کاربردهای صنعتی پتاسیم یداید :

KI با نیترات نقره برای تولید یدید نقره(AgI) ، یک ماده شیمیایی مهم در عکاسی فیلم استفاده می شود. KI جزء برخی از ضدعفونی کننده ها و مواد شیمیایی درمان مو است. KI همچنین به عنوان عامل خاموش کننده فلورسانس در تحقیقات زیست پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ، برنامه ای که از خنک کننده برخورد مواد فلورسنت توسط یون یدید استفاده می کند. با این حال ، برای چندین فلوروفور افزودن KI در غلظت μM-mM منجر به افزایش شدت فلورسانس می شود و یدید به عنوان تقویت کننده فلورسانس عمل می کند.

یدید پتاسیم جزء الکترولیت سلولهای خورشیدی حساس به رنگ (DSSC) به همراه ید است.

یدید پتاسیم مهمترین کاربردهای خود را در سنتز آلی عمدتاً در تهیه یدیدهای آریل در واکنش با Sandmeyer ، از آریل آمینها می یابد. یدیدهای آریل به نوبه خود برای اتصال گروههای آریل به سایر ارگانیکها با جایگزینی نوکلئوفیلیک استفاده می شوند و یون یدید بعنوان گروه ترک کننده استفاده می شود.

جذب ، توزیع و دفع :

اگرچه عمدتا توسط کلیه ها دفع می شود ، اما می توان آن را در بزاق ، اشک ، عرق و شیر نیز یافت.مقداری از ید حفظ شده در تیروئید ذخیره شده و در تیروکسین گنجانده می شود.

ثبات و واکنش پذیری :

واکنشهای هوا و آب : محلول در آب.

مشخصات واکنش : تری فلوراید بروم به سرعت به یدید پتاسیم حمله می کند.یدید پتاسیم یک عامل کاهنده ضعیف است و ممکن است با عوامل اکسید کننده قوی یا ضعیف واکنش نشان دهد.

واکنشها و ناسازگاریهای خطرناک : نمونه ای از پرکلرات فلورین در تماس با محلول یدید پتاسیم منفجر شد.ناسازگاری ها : کلرید جیوه در صورت وجود یدید پتاسیم اضافی ، جیوه فلزی و یدید جیوه تولید می کند ، که دومی نمک محلول دوگانه ، یدید جیوه پتاسیم را تشکیل می دهد .

کمکهای اولیه : تمام مناطق آسیب دیده را با آب بشویید.

پادزهر و درمان اضطراری :

درمان اساسی : علائم نارسایی تنفسی باشید و در صورت نیاز به تهویه هوا کمک کنید. اکسیژن را با ماسک بدون تنفس با سرعت 10 تا 15 لیتر در دقیقه تزریق کنید. ادم ریوی را تحت نظر داشته باشید و در صورت لزوم درمان کنید .از نظر شوک نظارت کنید و در صورت لزوم درمان کنید.تشنج را پیش بینی کرده و در صورت لزوم درمان کنید.برای آلودگی چشم ، چشم ها را بلافاصله با آب بشویید .در طول مسیر انتقال به مرکز درمانی، هر چشم را بطور مداوم با نمک نرمال شستشو دهید. استفراغ را القاء نکنید. در صورت بلع ، دهان را بشویید و در صورت بلعیدن ، رفلکس گاز گرفتگی قوی و آبریزش نکردن ، 5 میلی لیتر/کیلوگرم تا 200 میلی لیتر آب برای رقیق کردن تجویز کنید. پس از سم زدایی پوست را با پانسمان های خشک و استریل بپوشانید.

درمان پیشرفته : برای کنترل مجاری تنفسی در بیمارانی که بیهوش هستند ، ادم ریوی شدید دارند یا در حالت ایست تنفسی هستند ، لوله گذاری داخل نای یا نازک تراشه را در نظر بگیرید. تکنیک های تهویه فشار مثبت با دستگاه ماسک سوپاپ کیسه ای ممکن است مفید باشد. ریتم قلب را کنترل کنید و آریتمی ها را در صورت لزوم درمان کنید.IV را با D5W /SRP شروع کنید “برای باز ماندن” ، حداقل میزان جریان /. در صورت وجود علائم هیپوولمی ، از رینگر شیر دار استفاده کنید. مراقب علائم اضافه بار مایع باشید. درمان دارویی ادم ریوی را در نظر بگیرید برای افت فشار خون با علائم هیپوولمی ، مایعات را با احتیاط مصرف کنید.درمان تشنج با دیازپام (والیوم) از پروپاراکائین هیدروکلراید برای کمک به شستشوی چشم استفاده کنید.

هشدارها :

در صورت بلعیدن ، در اثر تماس طولانی مدت یا مکرر باعث آسیب به اندام ها می شود.

گرد و غبار/ بخار/ گاز/ مه/ بخار/ اسپری را تنفس نکنید.

بعد از دست زدن پوست را کاملاً بشویید.

هنگام استفاده از این محصول غذا نخورید ،مایعات ننوشید و سیگار نکشید.

در صورت احساس ناخوشی از مشاوره/ مراقبت های پزشکی کمک بگیرید.

محتویات/ ظرف را در یک کارخانه دفع زباله تایید شده دور بریزید.

در صورت بلع مضر است [ هشدار مسمومیت حاد ، خوراکی].

باعث تحریک پوست می شود [ هشدار خوردگی/سوزش پوست].

ممکن است باعث واکنش آلرژیک پوستی شود [ حساسیت هشدار دهنده ، پوست].

باعث تحریک جدی چشم می شود [ هشدار آسیب جدی چشم/سوزش چشم].

ممکن است باعث ایجاد حساسیت یا علائم آسم یا مشکلات تنفسی در صورت استنشاق شود [ حساسیت به خطر ، تنفسی].

سمی برای آبزیان با اثرات طولانی مدت [خطرناک برای محیط زیست آبزیان ، خطر طولانی مدت].

منابع :

https://www.merckmillipore.com/NL/en/product/Potassium-iodide,MDA_CHEM-105043

https://en.wikipedia.org/wiki/Potassium_iodide

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Potassium-iodide

https://www.cs.mcgill.ca/~rwest/wikispeedia/wpcd/wp/p/Potassium_iodide.htm

https://www.nrc.gov/about-nrc/emerg-preparedness/about-emerg-preparedness/potassium-iodide/ki-faq.html

https://www.chemicalbook.com/CASEN_7681-11-0.htm

https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/27574

https://www.who.int/publications/m/item/use-of-potassium-iodide-for-thyroid-protection-during-nuclear-or-radiological-emergencies

https://www.cdc.gov/nceh/radiation/emergencies/ki.htm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *