فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

پتاسیم کلراید

نام های مترادف :

کلرید پتاس

بسته بندی های کالا :

25و50و250و500گرم

1و5و25 کیلوگرم

کدهای محصول :

کد مرک (MERCK) :

104936 -172573 -116101 -104938 -104937-104935-104934-104933-104817

کد سیگما آلدریچ(sigmaaldrich):

     P3911- P9541- P5405- P9333- P4504- PHR1329- 746436- 12636- 409316- 60130- 60128- 204099-60126- 451029- 449989- 60142

برندهای کالا :

MERCK - SIGMA - ALDRICH - SUPELCO -هند و چین
پتاسیم کلراید :
99%

ضمانت اصالت کالا

در خصوص تمامی کالاهای ارائه شده توسط کالا علم

ارسال سریع کالا به سراسر کشور

بسته بندی ایمن توسط گروه توزیع کالا علم

حفظ زنجیره سرمایی در فرایند ارسال

استفاده از تجهیزات خنک کننده در صورت لزوم

7 روز ضمانت بازگشت کالا

طبق پروتکل تعریف شده

معرفی محصول :

پتاسیم کلراید (KCl یا نمک پتاسیم) یک نمک فلز هالید است که از پتاسیم و کلر تشکیل شده است و دارای بلورهای بی رنگ یا سفید است. طعم شور قوی دارد و به طور طبیعی به صورت سیلویت ظاهر می شود. محلول در آب و کمی محلول در الکل است.

برخی از کاربردهای کلرید پتاسیم به عنوان معرف آزمایشگاهی ، در عکاسی و طیف سنجی و در محلول های بافر، به عنوان کود در کشاورزی و برای درمان هیپوکالمی در پزشکی استفاده می شود.

شرح :

پتاسیم کلراید یک نمک یونی است که بین فلز قلیایی و هالوژن پیوند دارد.با فرمول شیمیایی KCl مشخص می شود و از کاتیون های پتاسیم و آنیون های کلرید به نسبت 1: 1 تشکیل شده است. KCl ماده بی بو است و دارای ظاهر بلورهای شیشه ای سفید یا بی رنگ است. این ماده در حالت جامد به راحتی در آب حل می شود و محلولهای آن طعمی شبیه نمک دارند.کلرید پتاسیم را می توان از ذخایر قدیمی دریاچه خشک شده بدست آورد.KCl به عنوان کود در کشاورزی، در پزشکی  برای درمان هیپوکالمی ، در کاربردهای علمی و در فرآوری مواد غذایی استفاده می شود.

کاربرد اصلی این نمک یونی در صنعت کشاورزی است ، جایی که از آن در تولید کودهای گیاهی استفاده می شود. پتاس ، یک ماده بلوری محلول در آب که برای لقاح استفاده می شود ، می تواند از کلرید پتاسیم (و برخی مواد معدنی دیگر) تهیه شود. این ترکیب همچنین به عنوان جایگزین نمک معمولی (کلرید سدیم) در غذا استفاده می شود. مصرف خوراکی مقادیر مناسب KCl می تواند به درمان کم پتاسیم خون در انسان کمک کند.علاوه بر فناوری غذایی ، از کلرید پتاسیم برای تهیه مخلوط نمک برای پوشش جاده ها در زمستان استفاده می شود. این ماده همچنین برای تولید مواد آتش بازی ، کبریت و مواد منفجره استفاده می شود.

فروش پتاسیم کلراید مرک :

جهت خرید کلرید پتاسیم مرک ، سیگما ، الدریچ ، ساپلکو با خلوص بالا و نیز دریافت قیمت پتاسیم کلراید میتوانید از طریق سیستم های تماس با ما اقدام نمایید ، همچنین فروش کلرید پتاس تولید شرکت های هندی و چینی و کره ای با خلوص بالا در حجم های متنوع توسط این گروه تجاری صورت میپذیرد. ارسال محصول پتاسیم کلراید جهت تمام نقاط کشور توسط این گروه بازرگانی صورت گرفته و از طرق مختلف قابل ارسال میباشد.

روشهای تولید  KCl:

کلرید پتاسیم را می توان مستقیماً از برخی مواد معدنی مانند کارنالیت ، سیلویت و پتاس استخراج کرد. KCl به عنوان یک محصول جانبی در طول سنتز اسید نیتریک از اسید کلریدریک و نیترات پتاسیم تولید می شود.

کلرید پتاسیم یک ماده معدنی معمول و طبیعی است. معمولاً از طریق استخراج محلول پتاس از زمین استخراج می شود. یعنی آب به زمینی که رسوبات کلرید پتاسیم وجود دارد تزریق می شود ، آب کلرید پتاسیم را حل می کند و آب نمک اشباع شده به سطح پمپ می شود و آب با خروج کلرید پتاسیم تبخیر می شود. کلرید پتاسیم نیز ممکن است از دریا استخراج شود ، در فرآیندی مشابه که برای تولید برخی نمک های دریا استفاده می شود. کلرید پتاسیم یکی از مواد معدنی موجود در آب دریا است که می تواند از طریق تبخیر سنتی خورشید استخراج شود.

روشهای آزمایشگاهی :

در آزمایشگاه ، KCl را می توان با واکنش بازهای پتاسیم (مانند هیدروکسید پتاسیم) با اسید کلریدریک تهیه کرد. در نتیجه واکنش خنثی سازی اسید و باز ، آب و کلرید پتاسیم به عنوان محصولات به دست می آید.

کلرید پتاسیم ارزان قیمت است و به ندرت عمداً در آزمایشگاه تهیه می شود. این می تواند با درمان هیدروکسید پتاسیم (یا سایر پایه های پتاسیم) با اسید کلریدریک تولید شود :

KOH + HCl → KCl + H 2 O

این تبدیل یک واکنش خنثی سازی اسید و باز است.نمک به دست آمده می تواند با تبلور مجدد خالص شود.روش دیگر این است که اجازه دهید پتاسیم در حضور گاز کلر بسوزد ، که یک واکنش بسیار گرمازا است :

2 K + Cl 2 → 2 KCl

برنامه های کاربردی KCl :

استفاده از KCl به عنوان کود : اکثریت کلرید پتاسیم تولید شده برای تولید کود به نام پتاس استفاده می شود ، زیرا رشد بسیاری از گیاهان به دلیل وجود پتاسیم محدود می شود. کلرید پتاسیم که به عنوان کود فروخته می شود ، به عنوان muriate of potash (MOP) نیز شناخته می شود. اکثریت قریب به اتفاق کود پتاس در سراسر جهان به عنوان MOP به فروش می رسد.

کلرید پتاسیم کودی است که بیشترین درصد پتاسیم را دارد. می توان از آن برای کاربرد مستقیم و در ترکیبات فیزیکی استفاده کرد. می توان آن را در انواع محصولات زراعی ، در نوارهای باندی یا در پوشش بدون ترکیب با خاک استفاده کرد.

استفاده دارویی  KCl:در بدن انسان،پتاسیم برای چندین عملکرد حیاتی ضروری است که مهمترین آنها ضربان قلب است.بنابراین سطح پایین پتاسیم در بدن می تواند کشنده باشد. به وضعیتی که میزان پتاسیم در خون بسیار کم می شود هیپوکالمی می گویند.این وضعیت می تواند به دلیل استفاده از داروهای خاص یا به دلیل بیماری های خاص رخ دهد. به عنوان مثال ، ممکن است فرد در طول یا پس از یک بیماری طولانی مدت که همراه با استفراغ و/یا اسهال است ، دچار هیپوکالمی شود.

کلرید پتاسیم منبع عالی پتاسیم است و بنابراین برای درمان هیپوکالمی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ، حتی می توان از آن برای جلوگیری از هیپوکالمی استفاده کرد. کلرید پتاسیم معمولاً به شکل کپسول یا قرص تجویز می شود. همچنین می توان آن را به صورت مایع به صورت خوراکی تجویز کرد. توجه به این نکته ضروری است که کلرید پتاسیم نباید برای افرادی که مبتلا به هایپرکالمی هستند (شرایطی که سطح پتاسیم خون در آن بالا است) تجویز شود.

استفاده از KCl در آشپزی :می توان از آن به عنوان نمک جایگزین غذا استفاده کرد و جایگزینی بدون سدیم در نمک سفره برای افرادی که نگران اثرات سدیم بر سلامتی هستند مورد استفاده قرار می گیرد، اما به دلیل طعم ضعیف ، تلخ و کم نمکی ، اغلب با نمک معمولی (کلرید سدیم) مخلوط می شود تا طعم را بهبود بخشد تا نمک کم سدیم ایجاد شود. افزودن ppm 1 توماتین به میزان قابل توجهی این تلخی را کاهش می دهد.

 استفاده از پتاسیم کلراید در صنایع شیمیایی :

الکترولیز : در جریان الکترولیز کلر قلیایی ، کلرید سدیم به اجزای آن جدا می شود.

رنگ و رنگدانه : ترکیبات پتاسیم در تولید رنگ و رنگدانه ها استفاده می شود. نمک صنعتی به دلیل دارا بودن مقدار زیادی کلرید سدیم ، به عنوان کمک رنگ آمیزی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

آبکاری : کلرید پتاسیم به عنوان نمک رسانا در محلولهای اسیدی ضعیف تر برای گالوانیزه الکتریکی استفاده می شود. این به دستیابی به ولتاژ بالاتر کمک می کند ، در نتیجه زمان غوطه وری قطعات گالوانیزه را کاهش می دهد.

فلز : نمک های پتاسیم نقش مهمی در فرآیندهای متالورژیک ایفا می کنند. کلریدهای پتاسیم برای تصفیه سطحی و گالوانیزه ، به عنوان نمک های سخت کننده و لحیم کننده ، و به عنوان نمک های ذوب و دفع جریان در شیمی ریخته گری استفاده می شود. نمک های سنگ صنعتی مواد ضروری در صنعت برای صنعت پردازش فلزات هستند.

زئولیت ها : در تولید مصنوعی زئولیت ها (آلومینوسیلیکات های کریستالی) از کلرید پتاسیم برای تنظیم اندازه منافذ استفاده می شود. از زئولیت ها به عنوان الک های مولکولی استفاده می شود و از جمله اهداف دیگر در تصفیه گاز طبیعی است.

دی اکسید تیتانیوم : بسته به فرآیند تولید ، کلرید پتاسیم ، پتاسیم و سولفات منیزیم بدون آب را می توان به عنوان مواد کمکی در تولید دی اکسید تیتانیوم استفاده کرد. کیفیت عالی این مواد کمکی تأثیرات مثبتی بر اندازه و روشنایی ذرات دارد.

کاربرد های صنعتی  پتاسیم کلراید :

  • به عنوان ماده اولیه شیمیایی ، از آن برای تولید هیدروکسید پتاسیم و فلز پتاسیم استفاده می شود.
  • به عنوان مکمل در خوراک دام برای افزایش سطح پتاسیم در خوراک استفاده می شود. به عنوان یک مزیت دیگر ، افزایش تولید شیر شناخته شده است.
  • گاهی اوقات در محلول به عنوان مایع تکمیل کننده در عملیات نفت و گاز طبیعی و همچنین جایگزینی برای کلرید سدیم در واحدهای تصفیه کننده آب خانگی استفاده می شود.
  • تولید کنندگان شیشه از پتاس دانه ای به عنوان شار استفاده می کنند تا دمای ذوب شدن مخلوط را کاهش دهند. از آنجا که پتاس وضوح عالی را به شیشه می بخشد ، معمولاً در عینک ، ظروف شیشه ای ، تلویزیون و مانیتور کامپیوتر استفاده می شود.
  • کلرید پتاسیم به عنوان شار برای جوشکاری گاز آلومینیوم همراه با کلرید سدیم و کلرید لیتیوم،استفاده می شود.
  • نمک هالید فلز KCl همچنین در تولید صابون استفاده می شود. واحدهای نرم کننده آب می توانند از کلرید پتاسیم به عنوان جایگزین کلرید سدیم نیز استفاده کنند.
  • استفاده از کلرید پتاسیم به عنوان منبع تابش بتا در کالیبراسیون تجهیزات پایش تابش بسیار مفید است.
  • شار مورد نیاز در جوشکاری اکسیژن آلومینیوم شامل کلرید پتاسیم به همراه نمک های کلرید لیتیوم و سدیم است.
  • کلرید پتاسیم این پتانسیل را دارد که بعنوان عامل اطفاء حریق در ابتدا در کپسول های آتش نشانی قابل حمل و چرخ دار استفاده شود. این ماده به عنوان ماده شیمیایی خشک Super-K شناخته می شود و در مقایسه با مواد شیمیایی خشک مبتنی بر بی کربنات سدیم برای این منظور مؤثرتر است. علاوه بر این ، کلرید پتاسیم با فوم پروتئین سازگار است. با این حال ، استفاده از کلرید پتاسیم برای این منظور به تدریج با معرفی بیکربنات پتاسیم (که به آن بنفش K نیز گفته می شود) در اواخر دهه 1960 کاهش یافت. Purple-K برای این منظور بسیار خورنده تر (و مؤثرتر) از کلرید پتاسیم است.

مکانیسم عمل :

پتاسیم و کلرید همچنین در تنظیم تعادل اسید و باز بدن مهم است. پتاسیم پایه اصلی در بافت سلول های خون است و Cl بی طرفی الکتروشیمیایی را با تبادل آنیون با بی کربنات (تغییر کلرید) در انتقال CO2 در گلبول های قرمز خون حفظ می کند.

جذب ، توزیع و دفع :

پتاسیم یک ترکیب طبیعی رژیم غذایی است و در شرایط پایدار ، میزان جذب پتاسیم از دستگاه گوارش برابر با میزان دفع شده از طریق ادرار است. هر زمان که میزان از دست دادن پتاسیم از طریق دفع کلیه و/یا از دست دادن دستگاه گوارش از میزان دریافت پتاسیم بیشتر شود ، کاهش پتاسیم رخ می دهد.

حدود 90 در صد از دوز مصرفی پتاسیم توسط انتشار غیر فعال در غشای روده فوقانی جذب می شود. پتاسیم در تمام بافتهایی که کاتیون اصلی درون سلولی است توزیع می شود. انسولین ، مقدار اسید و باز ، آلدوسترون و فعالیت آدرنرژیک جذب سلولی پتاسیم را تنظیم می کند.

ثبات و واکنش پذیری :

واکنشهای هوا و آب : هیدروسکوپی محلول در آب.

گروه واکنشی : ترکیبات غیر آلی غیر فعال Redox.

مشخصات واکنش پذیری : کلرید پتاسیم به طور کلی واکنش پذیر نیست. واکنش خشونت آمیز با BrF3 و مخلوطی از مخلوط اسید سولفوریک پرمنگنات پتاسیم با اسید سولفوریک غلیظ واکنش نشان می دهد و بخار هیدروژن کلرید تولید می کند.

واکنش ها و ناسازگاری های خطرناک : تلاش برای آماده سازی پرمنگانیل کلرید با احتیاط افزودن اسید سولفوریک کنک به مخلوط صمیمی نمک ها در دمای 0 درجه سانتی گراد در دستگاه شیشه ای تمیز باعث انفجار شدید شد.

خطرات سلامتی :

علائم : دوزهای زیاد این ماده شیمیایی معمولاً باعث استفراغ می شود ، بنابراین مسمومیت حاد از راه دهان نادر است. اگر کلیه از قبل دچار مشکل نباشد، به سرعت دفع می شود. مسمومیت از طریق این ماده ریتم قلب را مختل می کند. دوزهای زیاد از طریق دهان می تواند باعث تحریک دستگاه گوارش ، ضعف و اختلالات گردش خون شود.

اقدامات انتشار تصادفی :

دفع نشت : مواد ریخته شده را در ظروف سرپوشیده جارو کنید. باقیمانده را با دقت جمع آوری کنید. سپس مطابق مقررات محلی نگهداری و دفع کنید.

اقدامات پیشگیرانه : از تشکیل گرد و غبار و آئروسل ها خودداری کنید. پردازش بیشتر مواد جامد ممکن است منجر به تشکیل گرد و غبارهای قابل احتراق شود. پتانسیل تشکیل گرد و غبار قابل احتراق باید قبل از پردازش اضافی مورد توجه قرار گیرد.

منابع :

https://www.merckmillipore.com/NL/en/product/Potassium-chloride,MDA_CHEM-104936

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/4873

https://en.wikipedia.org/wiki/Potassium_chloride

https://www.sigmaaldrich.com/IR/en/product/vetec/v800311?cm_sp=Insite-_-prodRecCold_xviews-_-prodRecCold10-10&gclid=EAIaIQobChMInt3o-Lrg8gIVnxoGAB0DIQqJEAMYASAAEgKBJ_D_BwE

https://www.sciencecompany.com/Potassium-Chloride-500g-P16432.aspx

https://byjus.com/chemistry/potassium-chloride/

https://www.cargill.com/salt-in-perspective/potassium-chloride-food-faqs

https://www.profertil.com.ar/index.php/en/products/potassium-chloride-kcl/

https://vichemic.pl/es/produkt/cloruro-de-potasio-995-ar-7447-40-7/

https://www.kpluss.com/en-us/our-business-products/industry/industrial-products/potassium-chloride-99-kcl/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *