فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

سولفات پتاسیم

نام های مترادف :

Potassium pyrosulfate

پیروسولفات پتاسیم

بسته بندی های کالا :

10و 50و250و500گرم یک کیلو 5کیلو

کدهای محصول :

کد مرک (MERCK) :

105153-105152-105151-105150

کد سیگما آلدریچ(sigmaaldrich):

P0772- 223492- 221325- P9458- 204129- 60528- P8541

برندهای کالا :

MERCK - SIGMA - ALDRICH - SUPELCO -هند و چین
سولفات پتاسیم :
99%

ضمانت اصالت کالا

در خصوص تمامی کالاهای ارائه شده توسط کالا علم

ارسال سریع کالا به سراسر کشور

بسته بندی ایمن توسط گروه توزیع کالا علم

حفظ زنجیره سرمایی در فرایند ارسال

استفاده از تجهیزات خنک کننده در صورت لزوم

7 روز ضمانت بازگشت کالا

طبق پروتکل تعریف شده

معرفی محصول :

سولفات پتاسیم یک نمک معدنی کریستالی سفید رنگ است که قابل اشتعال نیست و در آب حل می شود. بیشتر در کودهایی استفاده می شود که گوگرد و پتاسیم را تأمین می کند. همچنین در تولید شیشه ، آلومینیوم و در پزشکی استفاده می شود.می توان آن را با واکنش فسفوسیپس و کلرید پتاسیم تهیه کرد. K2SO4 می تواند با حرارت دادن با سولفات آلومینیوم و دی اکسید سیلیکون ، ذرات مولیت سوزنی مانند ایجاد کند.

شرح :

سولفات پتاسیم بافرمول شیمیایی (K₂SO₄) یک ترکیب معدنی است.همچنین به عنوان نمک دی پتاسیم اسید سولفوریک یا سولفات دی پتاسیم شناخته می شود. سولفات پتاسیم به طور طبیعی در گدازه های آتشفشانی و دریاچه های نمکی وجود دارد. به صورت پودر یا بلورهای کریستالی بی رنگ تا سفید ظاهر می شود. بی بو است و طعم تلخ ، سخت و شور دارد. در آب حل می شود اما در اتانول نامحلول است.

سولفات ، پتاسیم معمولاً در کودها استفاده می شود و هم پتاسیم و هم گوگرد را تأمین می کند، بنابراین کیفیت و عملکرد محصولات در خاکهایی که فاقد منابع کافی از این عناصر ضروری هستند بهبود می یابد. علاوه بر این ، سولفات پتاسیم خام گاهی در تولید شیشه استفاده می شود. همچنین سولفات پتاسیم یک عامل آزمایشگاهی استاندارد است که در انواع برنامه های تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای تعیین نیتروژن و پروتئین موجود در غذا استفاده می شود. از این روش برای بررسی اثرات الکترواستاتیک بر مقادیر pKa باقی مانده اسیدهای آمینه در نوکلئاز استافیلوکوکی استفاده شده است. هنگامی که از یک بافر با غلظت نمک بالا استفاده می شود ، از سولفات پتاسیم می توان برای بهبود جداسازی پروتئین از طریق الکتروفورز منطقه مویرگی استفاده کرد. گزارش شده است که برای جذب کمپلکس های ایمنی روی جاذب های مشتق از آگارز مفید است.

قیمت سولفات پتاسیم :

در صورت نیاز به خرید پتاسیم سولفات میتوانید با استفاده از امکانات متنوع قرار داده شده در وبسایت اقدام نموده و در سریعترین زمان ممکن از قیمت سولفات پتاسیم آگاهی یافته و آن را در کمترین فاصله زمانی ، به طرق مختلف در سراسر کشور دریافت نمایید. شایان ذکر است که این مرکز فروش پتاسیم سولفات ، محصولات خود را طبق پروتکل تضمین ذکر شده در صفحه محصول ارائه داده و در خصوص تمامی کالاها در صورت لزوم ، مساله زنجیره دمایی درفرایند ارسال لحاظ خواهد شد .

تاریخچه و نامگذاری سولفات پتاسیم :

سولفات پتاسیم از اوایل قرن 14 شناخته شد، زمانی که Glauber” ، “Boyle و “”Tachenius این ماده را مورد مطالع قرار دادند و در قرن 17، به نام “”arcanuni یا sal duplicatum”” نامگذاری شد ، زیرا ترکیبی از نمک اسیدی با نمک قلیایی بود.همچنین به عنوان تارتار ویتریولیک و نمک گلاسر شناخته می شد ، به دلیل آن که شیمی دان کریستوفر گلیسر آن را تهیه کرده و از نظر دارویی استفاده می کرد.

روشهای تولید سولفات پتاسیم :

مراحل بدست آوردن این ترکیب به شرح زیر است :

 • خرد کردن کانی لانگبینیت
 • شستن آن
 • استخراج مواد معدنی
 • جدا شدن

سپس محصول با محلول آبی کلرید پتاسیم تصفیه می شود تا 2 قسمت نمک مضاعف از یکدیگر جدا شود.

همچنین ترکیب سولفات پتاسیم می تواند به صورت مصنوعی تولید شود. این امر با درمان کلرید پتاسیم با اسید سولفوریک خام امکان پذیر است.

معمولاً با واکنش کلرید پتاسیم با اسید سولفوریک ، مشابه فرآیند مانهایم برای تولید سولفات سدیم.این فرآیند شامل تشکیل میانی سولفات پتاسیم است ، یک واکنش گرمازا که در دمای اتاق رخ می دهد :

KCl + H 2 SO 4 → HCl + KHSO 4

مرحله دوم این فرآیند گرمازا است و نیاز به انرژی دارد:

KCl + KHSO 4 → HCl + K 2 SO 4

مکانیسم عمل سولفات پتاسیم :

پتاسیم کاتیون اصلی (یون مثبت) درون سلولهای حیوانی است، در حالی که سدیم کاتیون اصلی خارج از سلولهای حیوانی است. تفاوت غلظت این ذرات باردار باعث تفاوت پتانسیل الکتریکی بین داخل و خارج سلول ها می شود که به عنوان پتانسیل غشاء شناخته می شود. تعادل بین پتاسیم و سدیم توسط پمپ های یونی در غشای سلولی حفظ می شود. پتانسیل غشای سلولی ایجاد شده توسط یون های پتاسیم و سدیم به سلول اجازه می دهد تا یک پتانسیل عمل ایجاد کند “افزایش” تخلیه الکتریکی. توانایی سلول ها در تولید تخلیه الکتریکی برای عملکردهای بدن مانند انتقال عصبی ، انقباض ماهیچه ها و عملکرد قلب بسیار مهم است. پتاسیم همچنین یک ماده معدنی ضروری برای تنظیم تعادل آب ، فشار خون و سطح اسیدیته است.

برنامه های کاربردی سولفات پتاسیم :

سولفات پتاسیم در تولید کود (یعنی تأمین پتاسیم و گوگرد) ، زاج پتاسیم ، کربنات پتاسیم و شیشه استفاده می شود. در شیمی تجزیه ، از آن در تعیین نیتروژن به روش Kjeldahl و پروتئین در مواد غذایی استفاده می شود. همچنین ، از آن در اثرات الکترواستاتیک بر مقادیر pKa باقی مانده اسیدهای آمینه در نوکلئاز استافیلوکوکی استفاده می شود. در جداسازی پروتئین از طریق الکتروفورز استفاده می شود و همچنین به عنوان معرف آزمایشگاهی عمل می کند.

موارد استفاده سولفات پتاسیم :

 • سولفات پتاسیم می تواند به عنوان ماده اولیه برای تولید کود ترکیبی چند عنصری ، یا به عنوان کود پتاسیمی عاری از کلرید با متاتز الکترودیالیز برای کود دهی در مزارع استفاده شود ، به ویژه برای محصولات صنعتی مقاوم در برابر کلرید مانند تنباکو ، انگور ، پنبه ، چغندر.
 • از آن به عنوان چاشنی و نمک جایگزین استفاده می شود.
 • سولفات پتاسیم به عنوان مکمل تغذیه حیوانات استفاده می شود.
 • در تولید روان کننده ها و رنگ ها برای ساخت مواد واسطه استفاده می شود.
 • در تولید سرامیک و شیشه استفاده می شود.
 • از آن در تولید تخته گچ استفاده می شود.
 • برای سنتز سولفات آلومینیوم پتاسیم استفاده می شود.
 • برای تولید سیمان گچی استفاده می شود.
 • از این ماده در مواد منفجره به عنوان مهار کننده فلاش استفاده می شود.
 • یک نمک معدنی با عملکرد اولیه به عنوان عامل افزایش ویسکوزیته است.
 • سولفات پتاسیم یک معرف در لوازم آرایشی است.
 • به عنوان ملین های عمده در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سولفات پتاسیم به عنوان جزء محیط تخمیر برای کشت Pichia pastoris ، حداقل محیط برای رشد کشتهای میکروبی و بافرهای تصفیه A (MgtA) منیزیم استفاده می شود.
 • سولفات پتاسیم همچنین به عنوان کاهنده برق در حملات پیشران توپخانه استفاده می شود. باعث کاهش چشمک زدن پوزه ، فلش بک و فشار بیش از حد انفجار می شود.
 • گاهی اوقات به عنوان یک ماده منفجره جایگزین مشابه سودا در انفجار سودا استفاده می شود زیرا سخت تر و مشابه محلول در آب است.
 • سولفات پتاسیم همچنین می تواند در مواد پیروتکنیک در ترکیب با نیترات پتاسیم برای ایجاد شعله بنفش استفاده شود.

واکنشها و ناسازگاری های سولفات پتاسیم :

ناسازگار با اکسید کننده قوی است. KHSO4 ، به راحتی با واکنش K2SO4 با اسید سولفوریک تولید می شود و اهرام لوزی را تشکیل می دهد که در 197 درجه سانتی گراد ذوب می شوند. در سه قسمت آب در دمای 0 درجه سانتی گراد حل می شود. این راه حل طوری رفتار می کند که گویی دو ترکیب آن ، K2SO4 و H2SO4 ، در کنار هم بدون ترکیب وجود داشته اند. مازاد اتانول باعث سولفات معمولی (با کمی بی سولفات) و اسید اضافی باقی می ماند.

رفتار نمک خشک ذوب شده هنگامی که تا چند صد درجه گرم شود مشابه است. روی سیلیکات ها ، تیتانات ها و غیره عمل می کند ، مانند اسید سولفوریک که فراتر از نقطه جوش طبیعی خود گرم می شود. از این رو اغلب در شیمی تجزیه ای به عنوان عامل تجزیه کننده استفاده می شود.

هشدارها :

باعث تحریک جدی چشم می شود.

بعد از دست زدن پوست را کاملاً بشویید.

از محافظ چشم/ محافظ صورت استفاده کنید.

اگر در چشم پاشید با احتیاط چند دقیقه با آب بشویید. در صورت وجود لنزهای تماسی  درون چشم با احتیاط آنها را خارج کنید و شستشو را ادامه دهید.

اگر سوزش چشم همچنان ادامه داشت از مشاوره یا مراقبت های پزشکی کمک بگیرید.

منابع :

https://www.merckmillipore.com/NL/en/product/Potassium-sulfate,MDA_CHEM-105153

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Potassium-sulfate

https://en.wikipedia.org/wiki/Potassium_sulfate

http://m.af.ltwsulfate.com/sulfate-series/potassium-sulfate-cas-7778-80-5.html

https://www.sigmaaldrich.com/IR/en/product/sial/p9458?gclid=EAIaIQobChMI0dK_i6Tl8gIVC9d3Ch2TowRKEAMYASAAEgJI__D_BwE

https://www.sigmaaldrich.com/IR/en/product/sigald/221325

https://fscimage.fishersci.com/msds/01342.htm

https://byjus.com/chemistry/k2so4/

https://www.alfa.com/en/catalog/A13975/

https://www.chemicalbook.com/ProductChemicalPropertiesCB9854321_EN.htm

https://www.alibaba.com/product-detail/High-Quality-Potassium-Sulfate-7778-80_1600275024486.html

https://www.scbt.com/p/potassium-sulfate-7778-80-5

https://www.biotrend.com/en/all-biochemicals-4842/potassium-sulphate-7778-80-5-27556697.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *