فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

سولفات آمونیوم

Ammonium sulfate

بسته بندی های کالا :

50 گرم
100 گرم
250 گرم
500 گرم
1 کیلوگرم
5 کیلوگرم
50 کیلوگرم

کدهای محصول :

کد مرک ( MERCK ) :

101217-101216-101211-101209

کد سیگما آلدریچ
(SIGMA - ALDRICH) :

A4418- A4915- A5132- A2939- 09978- 59845- 204501- 31119-M- A3920- 901229- 168355

99%

نام های مترادف :

سولفات دی آمونیوم


ضمانت اصالت کالا

در خصوص تمامی کالاهای ارائه شده توسط کالا علم

ارسال سریع کالا به سراسر کشور

بسته بندی ایمن توسط گروه توزیع کالا علم

حفظ زنجیره سرمایی در فرایند ارسال

استفاده از تجهیزات خنک کننده در صورت لزوم

7 روز ضمانت بازگشت کالا

طبق پروتکل تعریف شده

عبارات کلیدی و راهنما :

برندهای کالا :

MERCK - شرکت مرک

SIGMA - شرکت سیگما

ALDRICH - شرکت آلدریچ

SUPELCO - شرکت ساپلکو

هندی - چینی - آلمان

دریافت برگه اطلاعات تکمیلی کالا :

معرفی محصول :

خلاصه :

سولفات آمونیوم  AR (Ammonium sulfate AR grade) ، یک نمک معدنی است و رایج ترین استفاده از آن به عنوان کود خاک است.این ماده حاوی 21٪ نیتروژن و 24٪ گوگرد می باشد. در محلول آبی ، تجزیه می شود و یون های سولفات و آمونیوم ایجاد می کند.

===========================

قیمت سولفات آمونیوم :

در صورت نیاز به خرید سولفات آمونیوم میتوانید با استفاده از امکانات متنوع قرار داده شده در وبسایت اقدام نموده و در سریعترین زمان ممکن از قیمت آمونیوم سولفات آگاهی یافته و آن را در کمترین فاصله زمانی ، به طرق مختلف در سراسر کشور دریافت نمایید. شایان ذکر است که این مرکز فروش سولفات آمونیوم ، محصولات خود را طبق پروتکل تضمین ذکر شده در صفحه محصول ارائه داده و در خصوص تمامی کالاها در صورت لزوم ، مساله زنجیره دمایی درفرایند ارسال لحاظ خواهد شد .

===========================

شرح :

سولفات آمونیوم AR ، که سولفات دی آمونیوم یا نمک دی آمونیوم اسید  نیز نامیده می شود، یک نمک آمونیوم و یک جامد کریستالی سفید بدون بو است و طعم شور دارد. این ترکیب به راحتی در آب حل می شود اما در الکل یا استون حل نمی شود. همچنین به راحتی آب را جذب می کند ، بنابراین اگر در معرض هوای مرطوب قرار گیرد ، روی سطوح مرطوب “پوسته پوسته” می شود. فرمول شیمیایی سولفات آمونیوم (NH₄) ₂SO₄ است. هنگامی که سولفات آمونیوم با مواد قلیایی واکنش نشان می دهد ، گاز آمونیاک تولید می کند. سولفات آمونیوم کاربردهای مختلفی در بخشهای شیمیایی و بیولوژیکی دارد.

اولین و بیشترین کاربرد سولفات آمونیوم(AS)  استفاده به عنوان کود استاندارد نیتروژن می باشد که میزان نیتروژن  آن بین 20 تا 30 درصد است. سولفات آمونیوم(AS)  یک کود بسیار مهم برای هر نوع خاکی است که دارای pH بالا است و برای عملکرد در برابر کلسیم بالا یا pH بالا به کمی سولفات نیاز دارد. نکته خوب در مورد سولفات آمونیوم این است که نیتروژن موجود در آن کمی کندتر آزاد می شود بنابراین در طول فصل رشد بهتر از سایر اشکال نیترات نیتروژن دوام می آورد.

سولفات آمونیوم اولین کود نیتروژنی بود که توسط فرآیند Haber-Bosch ساخته شد و در اثر واکنش آمونیاک با اسید سولفوریک تولید شد.

به طور کلی سولفات آمونیوم برای گندم ، ذرت ، برنج ، پنبه ، سیب زمینی ، شاهدانه ، درختان میوه ، سبزیجات و سایر محصولات مناسب است. این ماده بیشتر برای خاک خنثی و خاک قلیایی مناسب است ، اما برای خاک اسیدی مناسب نیست. همچنین به عنوان معرفهای تحلیلی (عامل رسوب کننده ، ماسک کننده) ، در تجزیه و تحلیل الکتروشیمیایی ، از الکترولیت ، محیط کشت میکروبیولوژیکی و آماده سازی نمکهای آمونیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر کاربردهای سولفات آمونیوم به عنوان یک نرم کننده ، سفت کننده و کمک کننده پردازش خمیر می باشد که به راحتی در آب با حلالیت تقریبا 70 گرم در 100 گرم آب در 0 درجه سانتی گراد حل می شود. ph محلول 0.1 مولار در آب تقریبا 5.5 است. از آن در تولید کارامل و به عنوان منبع نیتروژن برای تخمیر مخمر استفاده می شود. در محصولات نانوایی ، تا 0.25 قسمت در 100 قسمت وزن آرد استفاده می شود.

تولید :

سولفات آمونیوم باواکنش آمونیاک با اسید  ساخته می شود :

2 NH 3 + H 2 SO 4 → (NH 4 ) 2 SO 4

مخلوطی از گاز آمونیاک و بخار آب به راکتوری وارد می شود که حاوی محلول اشباع شده سولفات آمونیوم و حدود 2 تا 4 درصد اسید  آزاد در دمای 60 درجه سانتی گراد است. اسید  غلیظ اضافه می شود تا محلول اسیدی بماند و سطح اسید آزاد خود را حفظ کند. گرمای واکنش دمای راکتور را در 60 درجه سانتی گراد نگه می دارد. سولفات آمونیوم خشک و پودر شده ممکن است با پاشیدن اسید  به داخل محفظه واکنش پر از گاز آمونیاک تشکیل شود.گرمای واکنش تمام آب موجود در سیستم را تبخیر می کند و یک نمک پودری ایجاد می کند.

سولفات آمونیوم نیز از گچ (CASO 4 · 2H 2 O) تولید می شود. گچ ریز خرد شده به محلول کربنات آمونیوم اضافه می شود. کربنات کلسیم به صورت جامد رسوب کرده و سولفات آمونیوم را در محلول باقی می گذارد.

 (NH 4 ) 2 CO 3 + CaSO 4 → (NH 4 ) 2 SO 4 + CaCO 3

سولفات آمونیوم به طور طبیعی به عنوان ماسکانیت معدنی کمیاب در فومارول های آتشفشانی و به دلیل آتش سوزی زغال سنگ در برخی از دفن ها رخ می دهد.

موارد استفاده :

 • از آن در شكستن شيميايي پروتئين ها استفاده مي شود.
 • به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شود.
 • از آن به عنوان بازدارنده شعله استفاده می شود.
 • در رسوب آمونیوم در سولفات و سایر نمکهای آمونیوم استفاده می شود.
 • به عنوان واکسن برای کنترل بیماری های مختلف استفاده می شود.
 • به عنوان افزودنی تمیز در کننده ها استفاده می شود.
 • به عنوان کنترل کننده pH برای محلول ها و کشت ها استفاده می شود.
 • در برنزه کردن چرم استفاده می شود.
 • به عنوان نرم کننده خمیر در محصولات نان استفاده می شود.
 • در صنایع نساجی استفاده می شود.

کاربردهای سولفات آمونیوم :

 • سولفات آمونیوم یک کود معمولی مبتنی بر نیتروژن ، محلول در آب و دارای اثر بخشی سریع برای خاک است. از آن به عنوان کود مصنوعی برای خاکهای قلیایی استفاده می شود. در خاک یون آمونیوم آزاد می شود و مقدار کمی اسید تشکیل می دهد ، تعادل pH خاک را کاهش می دهد ، در حالی که نیتروژن ضروری را برای رشد گیاه فراهم می کند.
 • برای معرفهای آنالیز ، همچنین برای رسوب پروتئین.
 • به عنوان شار ، مقاوم در برابر آتش در صنعت پارچه نساجی ، به عنوان عامل نمک زدا ، عوامل تنظیم کننده فشار اسمزی در پزشکی استفاده می شود.
 • به عنوان مواد اولیه پراکسید هیدروژن ، کلرید آمونیوم ، آلوم آمونیوم و تولید در صنایع شیمیایی ، به عنوان یک جریان در صنعت جوشکاری استفاده می شود.
 • به عنوان افزودنی های حمام آبکاری در صنعت آبکاری استفاده می شود.
 • از سولفات آمونیوم به عنوان یک افزودنی غذایی برای تنظیم کردن اسیدیته در آرد و نان و به عنوان اصلاح کننده خمیر ، مواد مغذی مخمر در محصولات غذایی استفاده می شود.
 • سولفات آمونیوم همچنین به عنوان یک اسپری کشاورزی برای حشره کش های محلول در آب ، علف کش ها و قارچ کش ها استفاده می شود و باعث اتصال کاتیون های آهن و کلسیم که در آب چاه و سلول های گیاهی وجود دارد می شود. سولفات آمونیوم ، به ویژه به عنوان یک مکمل برای علف کش های 2,4-D (amine) ، گلیفوزات و گلوفوزینات مؤثر است.
 • در تصفیه آب آشامیدنی ، سولفات آمونیوم در ترکیب با کلر برای تولید مونوکلرامین برای ضدعفونی استفاده می شود.
 • سولفات آمونیوم در مقیاس کوچک در تهیه سایر نمکهای آمونیوم ، به ویژهپرسولفات آمونیوم استفاده می شود.

کاربرد آزمایشگاهی سولفات آمونیوم :

رسوب سولفات آمونیوم یک روش رایج برای تصفیه پروتئین با بارندگی است. با افزایش قدرت یونی محلول ، حلالیت پروتئین ها در آن محلول کاهش می یابد. سولفات آمونیوم به دلیل طبیعت یونی بسیار محلول در آب است ، بنابراین می تواند با بارندگی پروتئین ها را “نمک” کند. با توجه به ثابت دی الکتریک بالای آب ، یونهای نمک جدا شده آمونیوم کاتیونی و سولفات آنیونی به راحتی در پوسته هیدراتاسیون مولکولهای آب حل می شوند. اهمیت این ماده در تصفیه ترکیبات از توانایی هیدراته شدن بیشتر آن در مقایسه با مولکولهای نسبتاً غیرقطبی ناشی می شود و بنابراین مولکولهای غیرقطبی مطلوب با هم ترکیب شده و از محلول به صورت متمرکز رسوب می کنند. این روش نمک زدایی نامیده می شود و نیاز به استفاده از غلظت بالای نمک می باشد که می تواند به طور قابل اعتماد در مخلوط آبی حل شود. درصد نمک مورد استفاده در مقایسه با حداکثر غلظت نمک موجود در مخلوط می تواند حل شود. بنابراین ، اگرچه غلظت بالایی برای روش مورد نیاز افزودن مقدار زیادی نمک ، نیز می تواند محلول را بیش از حد اشباع کند ، بنابراین ، رسوب غیر قطبی را با رسوب نمک آلوده می کند. غلظت بالای نمک ، که می توان با افزودن یا افزایش غلظت سولفات آمونیوم در یک محلول به دست آورد ، جداسازی پروتئین را بر اساس کاهش حلالیت پروتئین امکان پذیر می کند. این جداسازی ممکن است با سانتریفوژ انجام شود. بارش سولفات آمونیوم در نتیجه کاهش حلالیت به جای تغییر پروتئین است ، بنابراین پروتئین رسوب شده را می توان با استفاده از بافرهای استاندارد حل کرد . رسوب سولفات آمونیوم وسیله ای مناسب و ساده برای شكسته كردن مخلوط های پروتئینی پیچیده فراهم می آورد.

در تجزیه و تحلیل شبکه های لاستیکی ، اسیدهای چرب فرار با رسوب لاستیک با محلول سولفات آمونیوم 35٪ تجزیه می شوند ، که مایع شفافی از خود به جا می گذارد که از آن اسیدهای چرب فرار با اسید سولفوریک احیا شده و سپس با بخار تقطیر می شود. بارش انتخابی با سولفات آمونیوم ، برخلاف روش بارش معمول که از اسید استیک استفاده می کند ، در تعیین اسیدهای چرب فرار اختلال ایجاد نمی کند.

مصارف کشاورزی سولفات آمونیوم :

سولفات آمونیوم ، (NH 4 ) 2 SO 4 ، نمک بلوری محلول در آب ، کود نیتروژنی حاوی حدود 21 ٪ نیتروژن و 24 ٪ گوگرد است. این ماده به طور طبیعی به عنوان ماسکانیت معدنی ظاهر می شود و مزایای زیادی را به عنوان کود ارائه می دهد ، مانند رطوبت سنجی پایین ، خواص فیزیکی خوب ، پایداری شیمیایی عالی ، اثربخشی زراعی خوب و ماندگاری طولانی.

نیتروژن آمونیاکی در خاک به صورت قابل تعویض تا زمانی که توسط باکتری های نیتراته کننده نیترات شود ، دفع می شود. سولفات آمونیوم یک کود اسید ساز است و بنابراین در خاکهای خنثی یا قلیایی استفاده می شود. در حالت جریان آزاد ، مستقیماً روی خاک اعمال می شود یا با سایر مواد گرانول مخلوط می شود. سولفات آمونیوم همچنین گوگرد را تامین می کند ، که یک ماده مغذی ضروری برای گیاهان است.
سولفات آمونیوم یک کود سریع اثر است. این ماده در برابر آبشویی مقاوم است زیرا روی کلوئیدها ، خاک رس و هوموس جذب می شود و جایگزین کلسیم می شود. این نمک آمونیوم جذب شده توسط باکتری های نیتریفایزر برای استفاده در گیاهان در حال رشد به نیترات تبدیل می شود.

این قسمت جذب شده به آرامی آزاد می شود و در حدود یک ماه بیشتر سولفات آمونیوم به شکل نیترات تبدیل می شود که توسط گیاهان در حال رشد استفاده می شود.

واکنشها :

سولفات آمونیوم با حرارت بالای 250 درجه سانتی گراد تجزیه می شود و ابتدا بی سولفات آمونیوم ایجاد می شود. گرمایش در دماهای بالاتر منجر به تجزیه به آمونیاک ، نیتروژن ، دی اکسید گوگرد و آب می شود.

به عنوان نمک یک اسید قوی (H 2 SO 4 ) و باز ضعیف (NH 3 ) ، محلول آن اسیدی است. pH محلول 0.1 میلی متر 5.5 است. در محلول آبی واکنشها مربوط به یونهای NH4+ و SO4−2 است. به عنوان مثال ، افزودن کلرید باریم ، سولفات باریم را رسوب می کند. فیلتراسیون در تبخیر کلرید آمونیوم تولید می کند.

سولفات آمونیوم هنگامی که محلول آن با محلولهای اکویمولار سولفاتهای فلز مخلوط می شود و محلول به آرامی تبخیر می شود ، نمکهای مضاعف زیادی (سولفات فلز آمونیوم) تشکیل می دهد. با یونهای فلزی سه ظرفیتی ، آلوم هایی مانند سولفات آمونیوم فریک ایجاد می شود. سولفات های فلزی دوگانه شامل سولفات کبالت آمونیوم ، سولفات دی آمونیوم آهنی ، سولفات نیکل آمونیوم هستند که به نمک های توتون و سولفات سمیک آمونیوم شناخته می شوند. سولفات مضاعف بی آب آمونیوم نیز در خانواده لانگبینیت ها وجود دارد. آمونیاک تولید شده دارای بوی تند و سمی است.

ذرات معلق موجود در هوا از سولفات آمونیوم تبخیر شده تقریباً 30٪ آلودگی ذرات ریز را در سراسر جهان تشکیل می دهند.

سوالات متداول :

سولفات آمونیوم برای چه مواردی استفاده می شود؟

سولفات آمونیوم عمدتا به عنوان کود برای خاکهای قلیایی استفاده می شود. یون آمونیوم در خاک آزاد شده و مقدار کمی اسید تولید می کند و تعادل pH خاک را کاهش می دهد در حالی که نیتروژن حیاتی را به تولید گیاه اضافه می کند.

سولفات آمونیوم اسید است یا باز؟

واکنش بین اسید سولفوریک و هیدروکسید آمونیوم سولفات آمونیوم تولید می کند. سولفوریک اسید یک اسید قوی و هیدروکسید آمونیوم یک بازوی ضعیف است. بنابراین ، نمک تشکیل شده از سولفات آمونیوم اسیدی است.

چرا سولفات آمونیوم به عنوان کود استفاده می شود؟

برای خاکهای قلیایی ، سولفات آمونیوم به عنوان کود استفاده می شود زیرا یون آمونیوم مقدار کمی اسید تشکیل می دهد که pH خاک را کاهش می دهد. استفاده مناسب از آن pH خاک قلیایی را کنترل می کند و سطوح صوتی نیتروژن را در خاک حفظ می کند.

آیا سولفات آمونیوم خطرناک است؟

سولفات آمونیوم به طور بالقوه برای مردم و محیط زیست خطرناک است ، بنابراین در استفاده از آن احتیاج به مراقبت دارد.در صورت استنشاق می تواند باعث تحریک و التهاب شدید دستگاه تنفسی شود.خوردن یا نوشیدن سولفات آمونیوم باعث تحریک دستگاه گوارش مانند تهوع ، استفراغ و اسهال می شود ، این ماده سمی نیست مگر اینکه به مقدار زیاد مصرف شود.تماس با پوست یا چشم باعث تحریک ، قرمزی ، خارش و درد می شود.همچنین ممکن است یک نوروتوکسین باشد ، به این معنی که می تواند باعث سردرگمی و تغییرات رفتاری شود.

ثبات و واکنش پذیری :

واکنشهای هوا و آب : با تغییر گرما در آب حل می شود.

گروه واکنشی  : نمک ، اسیدی.

مشخصات واکنش : سولفات آمونیوم در محلول آبی اسیدی است. وقتی کمی سولفات آمونیوم به نیتریت پتاسیم ذوب شده اضافه می شود ، واکنش شدیدی با شعله ایجاد می شود.

واکنش ها و ناسازگاری های خطرناک :

 • مواد ناسازگار: عوامل اکسید کننده قوی ، بازهای قوی.
 • مخلوط کلرات پتاسیم با سولفات آمونیوم هنگام گرم شدن با رشته ای تجزیه می شود.
 • هنگامی که کمی سولفات آمونیوم به نیتریت پتاسیم ذوب شده اضافه می شود ، واکنش شدیدی با شعله ایجاد می شود.
 • مخلوط سولفات آمونیوم و نیترات آمونیوم را می توان به راحتی با پتاسیم یا آلیاژ سدیم پتاسیم منفجر کرد.

===========================

فروش سولفات آمونیوم مرک :

جهت خرید آمونیوم سولفات مرک ، سیگما ، الدریچ ، ساپلکو با خلوص بالا و نیز دریافت قیمت سولفات آمونیوم میتوانید از طریق سیستم های تماس با ما اقدام نمایید ، همچنین فروش سولفات آمونیوم تولید شرکت های هندی و چینی و کره ای با خلوص بالا در حجم های متنوع توسط این گروه تجاری صورت میپذیرد. ارسال محصول آمونیم سولفات جهت تمام نقاط کشور توسط این گروه بازرگانی صورت گرفته و از طرق مختلف قابل ارسال میباشد.

===========================

اقدامات آزادسازی تصادفی :

روشهای پاکسازی : سولفات دی آمونیوم که در حذف دی اکسید گوگرد از گازهای پشته ای با جذب محلول های آمونیاک به دست آمده است ، توسط باکتری ها به سولفید هیدروژن و سولفات آمونیوم تبدیل می شود که در فرایند جذب بازیافت می شود.

روشهای دفع : با خاکستر سودا یا اسید هیدروکلریک رقیق خنثی کنید.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *