فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

5 کاربرد و دانستنی در مورد پیریدین

5 کاربرد و دانستنی در مورد پیریدین :

آیا پیریدین یک ترکیب معطر است؟

پیریدین ماده ای است که هیچ رنگی ندارد یا کمی زرد روشن است. این ماده یک ترکیب معطر بنزنی است. اتم نیتروژن دو قطبی در مولکول ایجاد می کند که احتمال رخ دادن واکنش الکتروفیلی را بعید می کند. در موقعیت متا ، واکنش های هسته ای نیز برای اطمینان از قرار نگرفتن بار مثبت روی نیتروژن به وقوع میپیوندد.

آیا پیریدین نوکلئوفیل خوبی است؟

پیریدین نوکلئوفیل گروه کربونیل طبیعی محسوب میشود و اغلب به عنوان کاتالیزور در واکنش های آسیلاسیون مورد کاربری دارد. اتم نیتروژن موجود در پیریدین نوکلئوفیلیک است ، زیرا جدا کردن یک جفت الکترون روی نیتروژن از طریق حلقه دشوار خواهد بود.

چرا پیریدین اساسی است؟

پیریدین اساسی تر از پیرول است ، زیرا در پیریدین و پیرول ، جفت های منفرد الکترون روی N از نظر ماهیت متفاوت هستند. از این رو ، یون H + یا یک اسید لوئیس می تواند به راحتی به یک جفت الکترون در اتم N در پیریدین منتقل شود. پیریدین نیز پایه بهتری نسبت به پیرول محسوب میشود.

پیریدین چگونه ساخته می شود؟

پیریدین یک محصول شیمیایی متشکل از استالدئید ، آمونیاک و فرمالدئید است که با کاتالیزور ترکیب شده و در فشار جو در دمای 250-500 درجه سانتیگراد واکنش نشان می دهد. این محصول شیمیایی پر کاربرد در داروسازی ها ، حلالها و رنگها استفاده می شود.

پیریدین چند ساختار طنین انداز دارد؟

پیریدین از سه ساختار تشدید شکل یافته است. سه ساختار تشدید حاوی کربن های دارای بار مثبت این واقعیت را نشان می دهد. در نتیجه ، میزان واکنش جایگزینی الکتروفیلی در پیریدین به طور قابل توجهی پایین تر از میزان بنزن برای جایگزین های الکتروفیل خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *