فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

5 کاربرد اصلی هیدروکینون

5 کاربرد اصلی هیدروکینون :

1- این ماده شیمیایی به عنوان واسطه برای تبدیل شیمیایی به مهارکننده هایی که برای تثبیت مونومرها ، رنگ ها ، لاک ها ، روغن موتور و سوخت ها است مورد استفاده قرار میگیرد.

2 – این محصول همچنین به عنوان یک مهار کننده زنگ زدگی در برج های خنک کننده مورد استفاده فراوان قرار میگیرد.

3-  این ترکیب در فرمول های برخی از محصولات چسب و رنگ مو مورد استفاده دارد.

 4- هایپرپیگمانتاسیون پوست : همچنین از نوعی از ترکیب هیدروکینون در علم پزشکی جهت روشن شدن پوست تیره استفاده می شود.( برای روشن شدن تدریجی لکه های پیری ، لکه های کبدی ، کک و مک یا پر رنگی )

توضیح  مکانیسم اثر :مهار سنتز ملانین. هیدروکینون با مهار اکسیداسیون آنزیمی تیروزین و ضعیف سازی سایر رونده‌های متابولیکی ملانوسیت‌ها باعث مهار تشکیل ملانین و موجب بی‌رنگ شدن پوست خواهد شد.

5- این محصول شیمیایی در پردازش عکس در صنعت عکاسی البته به جز فیلم رنگی مورد استفاده قرار میگیرد در واقع این ماده شیمیایی یک توسعه دهنده در صنعت عکاسی محسوب شده  و درفیلم برداری سیاه و سفید ، لیتوگرافی و فیلم های اشعه ایکس مورد استفاده قرار میگیرد.

پس بنابراین این ماده شیمیایی کاربردهای بسیار مفیدی در زمینه های مختلف برای انسانها دارد ، اما لازم است که بدانیم این محصول نیز مانند تمامی مواد شیمیایی آزمایشگاهی اثرات آلودگی و تخریبی را از خود بروز دهد که در ذیل به کلیت این موارد میپردازیم :

2 منبع آلودگی مصنوعی توسط هیدروکینون :

  • در پساب آب میعانات گازی زغال سنگ یافت میشود.
  • از طریق دود سیگار  به محیط زیست منتقل میگردد.

اثرات هیدروکینون در آب و خاک و هوا :

اگر این ماده شیمیایی به محیط زیست منتقل شود در هوا تجزیه خواهد شد.

این محصول از سطح خاک یا آب تبخیر نخواهد شد .اما می تواند به آرامی از طریق خاک حرکت کند.

 هیدروکینون قابل تجزیه در زیست محیط است اما در غلظت های بالا می تواند برای میکروارگانیسم ها سمی باشد. انتظار نمی رود این محصول در موجودات آبزی تجمیع یابد.

هیدروکینون و مشاغل :

برخورد شغلی با هیدروکینون ممکن است از طریق استنشاق و تماس پوستی با این ترکیب در محل کارهایی که هیدروکینون تولید یا استفاده می شود ، رخ دهد.

هیدروکینون و عموم مردم :

داده ها نشان می دهد که جمعیت عمومی ممکن است از طریق استنشاق چوب یا دود سیگار در معرض هیدروکینون قرار بگیرند ، بلع برخی غذاها و تماس پوستی با محصولات مصرفی حاوی هیدروکینون نیز موارد دیگری است که بشر را در ارتباط با این ماده شیمیایی قرار میدهد.این ماده شیمیایی به صورت کریستال یا محلول با رنگ روشن ظاهر می شود و ممکن است باعث تحریک پوست ، چشم و غشاهای مخاطی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *