فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

4 علامت حساسیت به مصرف لاکتوز مونو هیدرات

لاکتوز (قند شیر) است، درست مانند ساکارز. لاکتوز از دو واحد مونو ساکارید تشکیل شده است، شامل یک گلوکز و یک گالاکتوز.

طبق استانداردهای جهانی استفاده از لاکتوز مونوهیدرات به مقدار محدودی که امروزه در صنایع غذایی و دارویی کاربرد دارد؛ بی خطر است .

حتی اگر تحقیقات انجام شده در مورد عوارض جانبی این قند نتایج متناقضی را نشان دهند، باز هم ممکن است برخی از افراد با مصرف آنها دچار عوارض گوناگونی شوند.

افرادی که به عدم تحمل لاکتوز آن هم از نوع شدید مبتلا هستند ممکن است لازم باشد که از مصرف لاکتوز منوهیدرات به جد خودداری کنند یا مصرف آن را در رژیم غذایی خود محدود کنند.

افراد مبتلا به این بیماری، آنزیمی ( لاکتاز ) که لاکتوز را در روده تجزیه می کند را در بدن ندارند و در بدن آنها تولید نمیشود. این افراد ممکن است علائم زیر را پس از مصرف لاکتوز مونو هیدرات از خود بروز دهند :

  • نفخ
  • آروغ زدن زیاد
  • تجمع گازها در معده
  • درد معده و گرفتگی شکم
  • اسهال

در حالی که برخی معتقدند که داروهای حاوی لاکتوز مونو هیدرات می توانند علائم ناخوشایندی در بدن انسان ایجاد کنند؛ اما تحقیقات نشان داده اند که افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، می توانند مقدار اندکی لاکتوز مونوهیدرات موجود در قرص ها را تحمل کنند.

با این حال اگر به این بیماری ای مبتلا هستید و مجبورید داروی خاصی را تحت کاربری قرار دهید؛ در مورد وجود یا عدم وجود لاکتوز مونوهیدرات در آن دارو با پزشک مشورت کنید و از او بخواهید که داروی بدون لاکتوز برایتان تجویز کند.

همچنین برخی از افراد ممکن است به پروتئین های موجود در شیر حساسیت نشان دهند. این افراد معمولا می توانند با خیال راحت لاکتوز و مشتقات آن را مورد استفاده قرار دهند.

در این حالت هم ممکن است مشورت با متخصص پزشکی در مورد این موضوع که آیا مصرف محصولات دارای لاکتوز مونوهیدرات برای این افراد بی خطر است یا خیر؛ لازم باشد.

اگر نگران لاکتوز منوهیدرات موجود در مواد غذایی مختلف هستید؛ سعی کنید حتما برچسب مواد غذایی را با دقت مطالعه نمایید.این مورد بویژه در مورد دسرهای بسته بندی شده و بستنی هایی که ممکن است از این ماده به عنوان شیرین کننده در آنها استفاده شده باشد مهمتر به نظر میرسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *