فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

12 کاربرد اسید پرکلریک

کاربردهای اسید پرکلریک :

اسید پرکلریک به عنوان 1- پیش ماده پرکلرات آمونیوم که در سوخت موشکها استفاده می شود ، کارایی مفیدی از خود نشان میدهد. 2- برای نمایشگرهای کریستال مایع کاربرد دارد . 3- اچ کروم 4- استخراج سنگ معدن 5- در شیمی تحلیلی کاراست.6- این اسید به عنوان یک اکسید کننده قوی و به عنوان حلال فلزات و آلیاژها استفاده می شود.7- این محصول شیمیایی به عنوان معرف پروتئین زدایی در تجزیه و تحلیل مواد غذایی کار میکند. 8-به عنوان یک عامل کم کننده آب ، برای تعیین سیلیس در آهن و فولاد و در سیمان و سایر مواد سیلیکات کارایی از خود نشان داده و به کار میرود. 9- در جداسازی و تعیین مس و سایر فلزات ، فلزات قلیایی مانند سدیم و پتاسیم نقش اساسی ایفا میکند. 10 –  به عنوان یک مکمل برای افزایش پتانسیل کاهش نمک های سیترات در تجزیه و تحلیل حجمی کارایی دارد.11- از اسید پرکلریک برای الکتروپولیش یا چاپ فلز آلومینیوم، مولیبدن و سایر فلزات استفاده می‌شود.12- این ماده همچنین به عنوان معرف برای تعیین اچ 1 بنزو تریازول استفاده می شود .

خلاصه ای در مورد اسید پرکلریک :

این میزان اسیدیته قوی این اسید با اختلاط حداقل را فراهم می‌کند، زیرا پرکلرات یک هسته دوست ضعیف به شمار میرود.

 دیگر اسیدهای آنیون‌های غیرهمپایه مانند اسید فلوئوروبوریک و اسید هگزافلوروفسفریک مستعد هیدرولیز هستند، در حالی که این محصول اینگونه نیست. اغلب این ماده شیمیایی در سنتزهای خاص تحت کاربرد قرار میگیرد. به دلایل مشابه، این اسید یک محلول حامل مفید در کروماتوگرافی مبادله یونی محسوب میگردد. این محصول یک اسید مزدوج یک پرکلرات است.

عموما پركلرات ها در صورت بلع ، استنشاق یا جذب از طریق پوست برای انسانها مضر هستند.

  • اسید پرکلریک چگونه تهیه می شود؟
  • تولید صنعتی اسید پرکلریک معمولاً یکی از دو مسیر مختلف را دنبال می کند. اولین مسیر ، که به عنوان مسیر سنتی نامیده می شود و کاربرد دارد ، به این ترتیب است که برای تهیه اسید پرکلریک که از حلالیت بسیار بالای پرکلرات سدیم در آب برخوردار است. حلالیت پرکلرات سدیم در آب مربوط به 2090 گرم در لیتر در دمای اتاق است. تصفیه چنین محلول پرکلرات سدیم در آب با اسید کلریدریک منجر به تشکیل اسید پرکلریک همراه با رسوب کلرید سدیم می شود. علاوه بر این ، این اسید غلیظ می تواند از طریق فرآیند تقطیر خالص سازی شود. مسیر بعدی حاوی استفاده از الکترودهایی است که در آن اکسیداسیون آندی کلر که در آب حل شده است در یک الکترود پلاتین انجام می شود. با این حال ، روش جایگزین گرانتر به نظر میرسد.
  • آیا اسید پرکلریک خطرناک است؟
  • اسید پرکلریک یک اکسیدان فوق العاده قوی است. این ترکیب به دلیل خاصیت اکسیدکنندگی قوی خود ، نسبت به اکثر فلزات واکنش پذیری بسیار بالایی از خود نشان می دهد. علاوه بر این ، این ترکیب نسبت به مواد آلی نیز بسیار واکنش پذیر است. بنابراین ، باید اقدامات ایمنی کافی در زمان استفاده از این اسید شیمیایی در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *