فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

فرمیک اسید و کاربردهای آن چیست؟کاربرد در زنبورداری

در این مقاله برآنیم که مطلبی مفید در مورد اینکه اسید فرمیک چیست ، منشا آن از کجاست و نیز مضرات و خصوصیات و ویژگیهای اسید فرمیک را به ایجاز معرفی نماییم.

حقایق جذاب و خاص در مورد اسید فرمیک:

دانشمندان اعتقاد دارند که اسید فرمیک در شکل گیری حیات بر روی کره زمین نقش داشته است و این ماده در سال ۱۹۷۰ برای اولین بار در  فضای بین سیاره ای کشف شد و در شهاب سنگ ها نیز وجود دارد.

اسید فرمیک ساختار ساده ای دارد و این امکان وجود دارد که در شکل گیری اسیدهای آمینه پیچیده تر و اسیدهای نوکلئیک موجود در موجودات زنده نقش داشته باشد. اسیدهای آمینه در واقع ، بلوک ساختاری پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک بلوک های ساختاری DNA  (دی اکسی ریبونوکلئیک اسید) و  RNA (اسید ریبونوکلئیک) تعریف میشوند.

بررسی منشاء حیات موضوع جالبی توجهی میباشد که همیشه مورد تحقیق است و ممکن است مواد شیمیایی ساده ای مانند این اسید که در زندگی کنونی ما بسیار حائز اهمیت و اساسی هستند در زمان های گذشته از اهمیت  بیشتری برخوردار بوده باشند.

اسید فرمیک در میوه ها ، سبزیجات ، و برگها و ریشه گیاهان و همچنین در ترشحات دفاعی حشرات متعدد ، به ویژه مورچه ها وجود دارد.

آیا درست است که مورچه ها اسید فرمیک تولید میکنند؟

نه تنها مورچه ها بلکه هیچ حشره ای تولید ادرار مایع نمی کنند زیرا این کار باعث از دست دادن آب زیادی از بدن آنها می شود. چنانچه مورچه ها در برابر شکارچیان احساس خطر کنند اسیدی را برای دفاع از خود ترشح میکنند که آن اسید فرمیک یا همان جوهر مورچه میباشد.

آیا اسید فرمیک کشنده است؟

اسید فرمیک را به این خاطر که ماده ای ضد باکتری است برای نگهدارنده مواد غذایی استفاده می کنند و از آن برای از بین بردن آفت ها و قارچ ها استفاده می کنند و نیز آن را به عنوان افزودنی مواد آرایشی استفاده می کنند. همچنین از این اسید برای انواع مختلف فرایندهای صنعتی استفاده می کنند.

 آیا میتوان اسید فرمیک را در رده اسیدهای قوی قرار داد؟

اسید فرمیک به طور تقریبی۱۰ برابر قوی تر از اسید استیک است.

آیا اسید فرمیک برای انسان ضرر دارد ؟

ماده شیمیایی اسید فرمیک یک ماده شیمیایی ناخوشایند است که در سم پاشیده شده بعضی از مورچه ها و در ترشحات تولید شده از برخی گزنه ها وجود دارد. این اسید در غلظت های بالا مضر است اما در غلظت های کم بسیار موثر و مفید است و کاربردهای فراوانی برای بشر دارد. از آنجا که این اسید شیمیایی ماده ای ضد باکتری است ، انسان از اسید فرمیک به عنوان ماده نگهدارنده غذا استفاده می کند.

توصیف فیزیکی:       

اسید فرمیک در حالت ظاهری به صورت مایع بی رنگ و با بوی تند و زننده ظاهر می شود. نقطه اشتعال این اسید 156 درجه فارنهایت میباشد.

این ماده شیمیایی بی رنگ  و بسیار خورنده برای فلزات و بافت ها است.

دود مایع  بدون رنگ با بوی بد و تند است.

 [توجه: اغلب این اسید شیمیایی در محلول های آبی استفاده می شود.]

اطلاعات زیست محیطی در خصوص این اسید خاص:

این ماده شیمیایی برای موجودات آبزی مضر است.

انعقاد لاتکس در تولید لاستیک ، و در سنتز شیمیایی ممکن است منجر به انتشار این ماده شیمیایی به محیط زیست از طریق جریان های مختلف زباله شود.

استفاده از آن در هیدروفراکینگ برای جلوگیری از خوردگی لوله و استفاده از آن روی چمنهای تازه تراش خورده قبل از تکمیل محصول ، موجب آزاد شدن مستقیم این اسید شیمیایی در محیط زیست می شود.

کاربردهای فرمیک اسید :

تولید و استفاده این اسید شیمیایی به عنوان ماده نگهدارنده در غذاها و سیلوها و در زنبورداری ها.

این ماده شیمیایی در رنگرزی الیاف طبیعی و مصنوعی و برنزه شدن چرم مورد استفاده قرار میگیرد.

اگر این اسید در هوا آزاد شود ، فشار بخار 42.6 میلی متر جیوه در 25 درجه سانتیگراد نشان می دهد که اسید فرمیک فقط به عنوان بخار در جو وجود خواهد داشت.

 اسید فرمیک در فاز بخار ، در اثر واکنش با رادیکالهای هیدروکسیل تولید شده توسط فتوشیمیایی در جو تخریب می گردد. نیمه عمر این واکنش شیمیایی در هوا 36 روز تخمین زده شده است. اسید فرمیک در طول موج> 290 نانومتر نور جذب نمی کند و بنابراین انتظار نمی رود در برابر نور خورشید حساس به نورزدایی مستقیم باشد. انتظار می رود که در صورت آزاد شدن اسید فرمیک در خاک ، این ماده شیمیایی از تحرک بسیار بالایی برخوردار باشد .در مورد این ماده شیمیایی ،انتظار می رود که فرار از سطح مرطوب خاک بر اساس ثابت قانون هنری یک فرایند مهم میباشد. اسید فرمیک ممکن است بر اساس فشار بخار آن از سطح خشک خاک فرار شود. مقادیر نظری {بی او دی}از 4.3٪ تا 77.6٪ پس از 5 روز با استفاده از فاضلاب ، لجن فعال ، آب شیرین و تلقیح مصنوعی آب دریا نشان می دهد که تجزیه بیولوژیکی ممکن است یک فرایند مهم زیست محیطی در خاک و آب باشد. اگر فرمیک در آب آزاد شود ، انتظار نمی رود به مواد معلق و رسوب بر اساس تخمین زده شده ، جذب شود. انتظار می رود دلیل فرار شدن فرمیک از سطح آب یک فرایند مهم بر اساس ثابت قانون هنری این ترکیب باشد. نیمه عمر فرار تخمین زده شده برای رودخانه مدل و دریاچه مدل به ترتیب 150 و 1100 روز است. برآورد {بی سی اف } از 3.2 نشان می دهد که پتانسیل غلظت زیستی اسید فرمیک در موجودات آبزی کم است. انتظار نمی رود هیدرولیز اسید فرمیک یک فرایند مهم زیست محیطی باشد ، زیرا این ترکیب فاقد گروه های عملکردی است که تحت شرایط محیطی هیدرولیز می شوند.

طرق برخورد اسید فرمیک با انسانها :

مواجهات شغلی با اسید فرمیک ممکن است از طریق استنشاق و تماس پوستی با این اسید شیمیایی در محل کارهایی که اسید فرمیک را تولید میکنند یا مورد استفاده قرار میدهند ، رخ میدهد. داده ها نشان می دهد که جمعیت عمومی انسانها ممکن است از طریق استنشاق هوای محیط اطراف ، مصرف غذا ها، در معرض اسید فرمیک قرار بگیرند. و تماس پوستی نیز با این اسید شیمیایی در محصولات مصرفی حاوی اسید فرمیک و همچنین در اثر نیش زدن توسط حشرات خاص و انسداد دریایی بروز میکند.

امیدواریم این مقاله اثر مناسبی جهت آشنایی کاربران محترم با یکی از معروفترین اسیدهای شیمیایی جهان داشته باشد که بسیار کاربردی و موثر است و در امور فراوانی همچون زنبورداری کاربرد فراوان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *