فروشگاه محصولات شیمیایی کالا علم

آشنایی با فلوراید و تاثیر آن بر دندان

در این مقاله قصد داریم شما را با کاربردهای فلوراید و اینکه فلوراید چیست ؟ و اثرات آن بر دندان و نیز میزان دفع و جذب آن در بدن و نیز منابع آن آشنا کنیم .

آشنایی با عنصر فلوراید و تاثیر آن بر جلوگیری از پوسیدگی دندان :

ماده فلوراید عنصری میباشد که به طور طبیعی در آب ، خاک و هوا وجود دارد . زمانی که این عنصر به صورت خوردنی به میزان مناسب مصرف شود دندانها را مقاوم کرده و از پوسیدگی و فساد دندان ها جلوگیری میکند . فلوراید یک عامل شناخته شده در مقابله با پوسیدگی دندان است . پوسیدگی دندان هنگامی رخ می دهد ، باکتری های تولید کننده اسید مینای سخت محافظت کننده دندان ها را حل می کنند و کم کم از بین میبرند . این عنصر به تقویت و استحکام مینا کمک می کند و همچنین می تواند به ترمیم آسیب هایی که قبلا بروز کرده است ، نیز کمک کند . گرچه این عنصر در آب آشامیدنی شهری یافت می شود یا به آن اضافه می شود ، در برخی مناطق آن را به آب اضافه نمی کنند . اگر در چنین مناطقی زندگی می کنید ، دندان پزشک شما ممکن است یک مکمل فلوراید را به شکل قطره ، قرص یا ویتامین برای شما تجویز نماید .

این ماده یکی از عناصر معدنی موجود در طبیعت است که در محیط بصورت یون  باقی نمیماند و بصورت فلورین یافت میگردد . شکی نیست که فلوراید یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان ، برای کودکان و نوجوانان میباشد . مطالعات وسیع نشان داده است که خواص ضد پوسیدگی این عنصر به روش های مختلفی اعمال می گردد و قابل انجام هستند.

جذب ، توزیع و دفع فلوراید در بدن انسان چگونه است ؟ :

جذب : سدیم فلوراید  90٪ از دستگاه گوارش جذب میگردد ، با 77٪ جذب در روده پروگزیمال و حدود 25٪ در معده. میزان جذب ممکن است با توجه به pH معده متفاوت است و 20-60 دقیقه پس از مصرف این عمل در بدن صورت میپذبرد .  فراهمی زیستی فلوراید سدیم قرصهای تجویز شده در حالت ناشتا در طی یک مطالعه فارماکوکینتیک به 100٪ نزدیک شدند. منبع دیگری گزارش می دهد که AUC فلوراید سدیم A / 0.12 ± 1.14 میکروگرم در ساعت / میلی لیتر پس از مصرف آب فلوراید شده است.

مسیر حذف از بدن انسان : سدیم فلوراید سریعاً از طریق ادرار دفع خواهد شد. حدود 90٪ فلوراید توسط گلومول فیلتر می شود و توسط توبول های کلیه دوباره جذب میگردند. حدود 10٪ از طریق مدفوع دفع و از بدن انسان خارج میگردند.

حجم توزیع : این عنصر بیشتر توزیع شده در بزاق، استخوان و دندان است، واما در مقادیر کمتر در شیر مادر و عرق یافت نشده است بعد از مصرف سدیم فلوراید .  میزان غلظت این عنصر در پلاسما دو برابر غلظتهای موجود در سلولهای خونی است. مشخص شده است که بزرگسالان 36٪ فلوراید بلعیده شده را حفظ می کنند و کودکان نیز 50٪ آنرا حفظ می کنند. بیشتر فلوراید موجود در استخوان و دندان قرار دارد و 1٪ در بافت نرم تجمع می یابد. مطالعات انجام شده در جوامع با سطح بالایی از فلوراید در آب ، هیچ افزایشی در نقص عضو نشان داده نمیشود. جفت قادر به تنظیم تجمع فلوراید اضافی است ، تجمع  اضافی ، احتمالاً از جنین در برابر میزان بالای این عنصر محافظت می کند .با وجود این ، قرار گرفتن بیش از حد زیاد در معرض این عنصر در رحم ممکن است منجر به فلوروز اسکلتی شود.

متابولیسم / متابولیتها :

عوامل مختلفی می توانند بر متابولیسم سدیم فلوراید تأثیر بگذارند. این موارد شامل اختلالات تعادل اسید و باز ، ریتم شبانه روزی ، سطح هماتوکریت ، ارتفاع زیاد یا کم ، سطح فعالیت بدنی ، وضعیت هورمونی ، عملکرد کلیه ، زمینه های ژنتیکی به علاوه بر رژیم غذایی است.

در نتیجه آنچه که به نظر میرسد این است که کاربردهای فلوراید در سلامت دهان و دندان انسان موثر است و بهتر است انسانها با این موضوع که فلوراید چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد آشنا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *